فـقـط چـند خـط ....
Www.Tourism.Mihanblog.Com
به فـقـط جـنـد خــط ... خوش آمدید. منتظر شنیدن نظرات و انتقادات شما هستیم

عنوان تحقیق :

استان كهگیلویه و بویر احمد

محقق : 

الهام غنی

استاد راهنما :

مهندس شفیعی پور

ویرایش و تنظیم :

حسین محمدی

استان زیبای كهگیلویه و بویراحمد با آثار باستانی بر جا مانده از اقوام گوناگون در طی تاریخ و آب و هوایی متنوع  كه همواره از دیر باز توجه بسیاری از سیاحان را به خود جلب می‌كند از نظر موقعیت در جنوب غربی ایران واقع شده كه میان استان های فارس، اصفهان، چهارمحال بختیاری، خوزستان و بوشهر قرار گرفته این استان از دو منطقه سردسیری و گرمسیری و مجموعاً از 3 شهرستان و 7 شهر تشكیل شده است.

بلندترین نقطه استان قله دنا و پست ترین ناحیه آن بیشتر می باشد. مرکز این استان شهر یاسوج می باشد.

شهر یاسوج

این شهر که نامِ محلی آن یاسیج و مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد است و در سال 1344 احداث گردیده سابقه تاریخی آن متجاوز از دو هزار سال می باشد

  

تل خسروی

محل فعلی شهر یاسوج، با عنوان «تل خسروی» یاد شده است. این تل كه امروزه «تل خسرو» نامیده میشود ، تپه ای در جنوب شهر یاسوج است. به جز این تل ، تمامی آثار برجای مانده در یاسوج كنونی ، با گذشت زمان از بین رفته است. بر اساس روایتهای محلی ، كیخسرو كاخی بر سر این تل یا تپه بنا نهاده بود كه «پرفسور گاوبه»، آثار آن را به صورت عمارتی با آجرهای زرد چهارگوش و آجرهای سرخ از نوع آجرهای پل علیایی بهبهان (ارجان قدیم) مشاهده كرده و این مكان را به پیش از دوره هخامنشیان مربوط دانسته است.

 این تل كه به هزاره سوم از میلاد و سده نهم و دهم هجری قمری تعلق دارد، در 4 كیلومتری جنوب شهر یاسوج ، در نزدیكی روستای تل خسرو واقع شده است. این تپه از آثار پیش ازتاریخ ایران است كه در سده های نهم و دهم هجری، مردم این مناطق به صورت روستایی زندگی می کردند .

 

 

آبشار یاسوج:

در چهاركیلومتری شمال شرقی شهر یاسوج آبشاری بسیار زیبا در منطقه ای سرسبز و دیدنی وجود دارد كه آب آن دائمی است. مظهر آب در 20 متری دامنه كوه قرار دارد و سرریز پله ای آن از 12 متری شروع می شود. آب و هوای بسیار خوش و نزدیكی آن به شهر یاسوج ، این آبشار را به یكی از نقاط تفرجگاهی دیدنی و به یادماندنی این شهر تبدیل كرده است.

دوگور دوپا

در زمین های کشاورزی اطراف روستای شوش از توابع شهرستان گچساران دو ستون سنگی نسبتاً بلند سر به آسمان كشیده كه به  دوگوردوپا  معروف است . بنابه روایتی این دو ستون باقی مانده آتشكده ای است كه به قبل از اسلام تعلق دارد. بررسی های مقدماتی و اولیه نشان میدهد كه فضا و شكل عمومی این ستونهای سنگی به ستون های سنگی معابد مهری و میترائیسم ( مانند ستونهای خورهه) شباهت نسبی دارند.

 

 
 
 
 

آتشكده های گل سرخدان

سه آتشكده در این منطقه وجود دارد که هر یك به فاصله 50 متری دیگری بنا شده است. مقدسی از این آتشكده با نام كتیبه المجوس یا آتشكده آتش پرستان نام میبرد. این بناها در پای كوه گچی تیزنگ واقع شده اند و ظاهر بناها خصوصاً گچبریهای داخل آنها ، نشانگر اهمیت آتشكده ها در نزد مردم باستان ایران بوده است. مردم محلی از این سه گنبد با نام  سه گنبدان نام می برند .

 

غار شاه بهرام

این غارکه به غار شاه بهرام شناخته می شود دارای طول 200 متر است و با دهانه ای به اندازه یك متر در مجاورت خرابی های شهر باستانی شاه بهرام در شمال گچساران قرار دارد. آثار و نشانه های موجود در بررسیهای اولیه غار شاه بهرام، حاكی از انتساب آن به زمان حکومت اشكانیان بر می گردد.

 

قبر شاپور

قبر شاپور در محلی است كه امروزه پارك جنگلی شهر دهدشت در آن واقع شده است ، این  قبر چهار گوش با مصالح سنگ و گچ ساخته شده است و محلی ها آن را قبر شاپور ساسانی میدانند. این نام با اسم بلاد شاپور بی مناسبت نیست. این گور احتمالاً به جهت سبك جدید ساختمانی به دوره قاجاریه ارتباط پیدا می کنند.

 

آثار تنگ تاریخی سروك

در  حد فاصل میان كوه ها تنگه ای به نام سولك یا سروك وجود دارد كه در فارس نامه ناصری به معنی گردونه سروهای كوچك از آن نام برده شده است . در این مكان سه ستون سنگی یكپارچه و بلند دیده میشود كه بر روی آنها نقش افراد مختلف در حالت های گوناگون حجاری شده اند و میتوان آنها را از لحاظ زیبایی با نقوش برجسته تخت جمشید مقایسه كرد . هر یك از این ستونها به خط نوشته هایی آراسته هستند كه نشان دهنده خطوط باستانی است. در جبهه شمالی دو نقش برجسته در بالا و پایین قرار دارد كه پادشاه را در حالی بر تخت نشسته نشان میدهد ودر پایین تخت نیز پرندگانی با نقش عقاب كندهكاری شدهاند. نقش دیگر، اجتماع درباریان را در طاق تخت سلطنت نشان میدهد. در این نقش سر همه درباریان برهنه است. جبهه جنوبی دو نیایشگر را نشان میدهد كه اولی روی سكوی جلوی یك آتشدان كوچك و نیایشگر دوم پشت سر اولی درسطحی پایینتر ایستاده است.در جبهه غربی نقش برجسته دو مرد با نمای روبه رو با بازوان گشاده نشان داده شده است. در لبه صخره ، نقش برجستهای وجود دارد كه بزرگتر از هر نقش دیگر تنگ سروك است. در جبهه شمالی نقش برجسته دو سرباز با نیم تنه بلند ساده، شلوار و صندلی دیده میشود كه غلاف پهنی در طرف چپ حمایل دارند و ظاهراً  گرز یا كوپال با سری خمیده ای را  دارا می باشند .

 

باغ چشمه بلقیس چرام

باغ چشمة بلقیس چرام كه به وسیله مسعودخان باشتی ساخته شده است ، مكان مناسبی برای ایجاد تأسیسات پذیرایی توریستی است ، درباره چشمه بلقیس چرام گفته شده است كه مسعود خان باشتی ، از هر درختی كه در هر منطقه ای از جهان وجود داشت ، نمونه ای را در این باغ كاشته است. زمین حاصلخیز و بكر چرام نشان داده است كه استعداد پرورش هر نوع گل و گیاهی را در بطن خود دارد، به طوری كه بیننده شیفته گوناگونی و تنوع گیاهی این باغ میشود .این باغ در دهانه شمالی واقع شده و آب چشمه بلقیس به این باغ میریزد. آب چشمه های دیگر در جویبارهای مشبكی با اصول معماری جالب توجهی تراس بندی شده و به استخر زیبایی واقع در باغ  امتداد پیدا می کنند .

دهدشت قدیم

دهدهشت قدیم بر طبق نوشته های تاریخی  در گذشته بلاد شاپور نام داشت كه توسط شاپور اول ساسانی فرزند اردشیر اول بنا نهاده شده است. به استناد فارسنامه ناصری این شهر باستانی زمانی یك شهر بزرگ بوده است. حدود 2000 خانه ، مسجد، حمام، كاروانسرا، در آن وجود داشت كه فی الحال بسیاری از آثار مخروبه آنها بر جای مانده است . این شهر در اواخر دوره صفویه به دلیل عدم اطمینان به راه های بازرگانی آن ، صدماتی دید و در زمان هرج و مرج دوره زندیه غارت و ویران گردید . آثار این شهر باستانی معماری مخصوص و جالب توجهی دارند .

صنایع دستی

شامل قالی و گلیم، قالیچه های متنوع، گچه، خورچین، نمد سفر محلی، چادر خور زیربار توبره و جاجیم گبه جا قرآنی است.

سوغات

گردو و سیب  در یاسوج، كشك قره قورت و فرآورده های كوهستانی نظیر كارده، چویل، كرفس، قارچ كوهی، بیلهر، كنگر عسل، كره، گیاهان داروئی مثل بومادران، بنشن، كل بابونه و گل گاوزبان تشكیل می دهند.

توبره:

توبره یا به گویش محلی عشایر کهگیلویه و بویر احمد توربه کیف مستطیل شکل زیبایی است که ابعاد آن 60 × 50 سانتیمتر است و دختران ایل به عنوان جهیزیه آن را به خانه شوهر می برند. این دستباف، مصرف شخصی و خانگی دارد و زنان عشایر از آن برای حمل علفهای چیده شده از کوه و دشت برای گوسفندان استفاده می کنند. این بافته کیف مانند بوسیله دسته هایی که در طرفین آن قرار دارد به روی دوش حمل می شود. از این جهت حمل آن بسیار آسان و دستها هنگام حرکت آزاد می باشند.

در قسمت بالا و سمت رویی توبره، شکافهایی وجود دارد و در پشت توبره و در همان ارتفاع نوارهای بافته شده باریکی از جنس پشم و منطبق با شکاف های قسمت رویی دیده می شود. حلقه های بکار رفته در داخل شکاف ها بطرف جلو کشیده شده و زنجیروار در یکدیگر فرو رفته و حلقه آخر بوسیله تکه طناب کوتاهی که به انتهای توبره وصل است، گره می خورد.

 

نوع مطلب : ایران شناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 

 

 

 

 

مسجد امام

این مسجد كه در ضلع جنوبى میدان امام قرار دارد در سال 1020 هجرى به فرمان شاه‏ عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت وى شروع شده و تزئینات و الحاقات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسیده است.

 معمار مهندس آن استاد على‏اكبر اصفهانى و ناظر ساختمان محب‏على بیك الله بوده‏ اند. این مسجد شاهكارهاى جاویدان از معمارى، كاشى‏كارى و نجّارى در قرن یازدهم هجرى است.

 كتیبه سر در مسجد به خط ثلث غلیرضاى عباسى و مورخ به سال 1025 حاكى از آن است كه شاه عباس این مسجد را از مال خالص خود بنا كرده و ثواب آن را به روح جدا اعظم خود شاه طهماسب اهدا نموده است.  در ذیل این كتیبه به خط ثلث محمد رضا امامى، كتیبه دیگرى نصب شده كه به موجب آن مقام معمارى و مهندسى معمار مسجد شاه استاد على اكبر اصفهان و ناظر ساختمان محب على بیكالله تجلیل شده است.

 مسجد شاه یكى از شاهكارهاى معمارى و كاشیكارى و حجارى ایران در قرن یازدهم هجرى است و آخرین سال تاریخى كه در مسجد دیده مى‏شود سال 1077 هجرى یعنى آخرین سال سلطنت شاه عباس دوم و 1078 هجرى یعنى اولین سال سلطنت شاه سلیمان است و معلوم مى‏دارد كه اتمام تزیینات مسجد در دوره جانشینان شاه عباس كبیر یعنى شاه صفى و شاه عباس دوم و شاه سلیمان صورت گرفته است.

كتیبه‏هاى مسجد شاهكار خطاطان معروف عهد صفویه مانند علیرضا عباسى و عبدالباقى تبریزى و محمد رضا امامى است. تزیینات عمده این مسجد از كاشیهاى خشت هفت رنگ است. در مدرسه جنوب غربى مسجد قطعه سنگ ساده‏اى به شكل شاخص در محل معینى تعبیه شده است كه ظهر حقیقى اصفهان را در چهار فصل سال نشان مى‏دهد و محاسبه آن را شیخ بهائى دانشمند فقیه و ریاضیدان معروف عهد شاه عباس انجام داده است.

 از نكات جالب در مسجد شاه انعكاس صورت در مركز گنبد بزرگ جنوبى است ارتفاع گنبد عظیم مسجد شاه 52 متر و ارتفاع مناره‏هاى داخل آن 48 متر و ارتفاه مناره‏هاى سردر آن میدان نقش جهان 42 متر است. قطعات بزرگ سنگهاى مرمرى یكپارچه و سنگابهاى نفیس از دیدنیهاى جالب مسجد شاه است. 

 این مسجد عظیم داراى دو شبستان قرینه در اضلاع شرقى و غربى صحن است. یكى از این شبستانها (شبستان شرقى) بزرگتر اما ساده و بى تزیین است و دیگرى (شبستان غربى) كوچكتر است اما تزییناتى با كاشیهاى خشت هفت رنگ دارد و محراب آن نیز از زیباترین محرابهاى مساجد اصفهان است.

 گنبد بزرگ مسجد تزئینات جالبى از كاشیكارى دارد و نیز دارى كتیبه‏اى به خط ثلث سفید بر زمینه كاشى خشت لاجوردى است.

نوع مطلب : ایران شناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 

پارسَه یا تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که در روزگار باستان پایتخت شاهنشاهی ایران بوده است. تخت جمشید محل برگذاری آیینهای بهاری هخامنشیان بوده است. اسکندر مقدونی سردار یونانی به ایران حمله کرد و این مکان را به آتش کشید ویرانه های این مکان هنوز هم در نزدیکی شیراز مرکز استان فارس برپا است. این مکان هماکنون از مکانهای باستانی ایران است.


نام تخت جمشید 
تخت جمشید نام امروزی پارسَه است. پارسه از زبان پارسی باستان است و یونانیان آن را پِرسپولیس به یونانی یعنی پارسه شهر خواندهاند.
مردم محلی این مکان را جایگاه تاجگذاری پادشاه باستانی جمشید پیشدادی میدانسته اند.


پیشینه
بر فراز تپه سنگی کوه رحمت در جلگه مرودشت، ویرانه های بجامانده از کاخ تخت جمشید نمایان است. کاخهای بزرگ تخت جمشید از زمان داریوش اول ۵۲۱ پیش از میلاد تا صد و پنجاه سال بعد از وی بنا شدهاند.


چگونگی سازه
وسعت کامل کاخهای تخت جمشید ۱۲۵ هزار متر مربع است که بر روی سکوئی که ارتفاع آن بین ۸ تا ۱۸ متر بالاتر از سطح جلگه مردوشت است، بنا شدهاند و از بخشهای مهم زیر تشکیل یافته است:
 

کاخهای رسمی و تشریفاتی تخت جمشید، کاخ دروازه ملل
سرای نشیمن و کاخهای کوچک اختصاصی
خزانه شاهی
دژ و باروی حفاظتی 


پلکان
های ورودی سکو و دروازه خشایارشا
راه ورود سکو، دو پلکان است که روبروی یکدیگر و در بخش شمال غربی مجموعه قرار دارند. این پلکانها از هر طرف ۱۱۱ پله پهن و کوتاه دارند. بالای پلکانها، بنای ورودی تخت جمشید، دروازه بزرگ یا دروازه خشایارشا، قرار گرفته است. ارتفاع این بنا ۱۰ متر است. این بنا یک ورودی اصلی و دو خروجی داشتهاست که امروزه بقایای دروازه های آن برجاست. بر دروازه غربی و شرقی طرح مردان بالدار و طرح دو گاو سنگی با سر انسانی حجاری شده است. این دروازه ها در قسمت فوقانی با شش کتیبه; میخی به زبانهایی چون بابلی و عیلامی تزیین یافته اند. این کتیبه ها پس از ذکر نام اهورامزدا به اختصار بیان میکند که : هر چه بدیده زیباست، به خواست اورمزد(اهورامزدا) انجام پذیرفته است
دو دروازه خروجی یکی رو به جنوب و دیگری رو به شرق قرار دارند و دروازه جنوبی رو به کاخ آپادانا، یا کاخ بزرگ بار، دارد.

پلکانهای کاخ آپادانا 

جزئیات حجاری های پلکان روبه شمال کاخ آپادانا که نظامیان هخامنشی را نمایش میدهد.کاخ آپادانا در شمال و شرق دارای دو مجموعه پلکان است. پلکانهای شرقی این کاخ که از دو پلکان - یکی رو نوع مطلب : ایران شناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :درباره وبلاگ


وب نوشت حسین محمدی یزدی
دارای کاردانی جهانگردی و مدیریت دفاتر هواپیمایی از کاشان
و دانشجوی مدیریت گردشگری واحد صنایع دستی قم.و جمعی از
دانشجویان همکلاس و هم رشته ایی
-------------------------------------------
در این وب نوشت هر چیز مفید و جذاب از هر جا و فقط در چند خط ارائه میشود.
------------------------------------------
در قسمت پیوندها سعی شده تا سایت های کاربردی گردشگری و مورد نیاز روزانه قرار داده شود که هر هفته تکمیل تر و به روز تر خواهد شد..
------------------------------------------
این وبلاگ هیچ ارتباطی با دانشگاه و یا کسی نداشته و آزادانه موارد مورد نظر خود را ارائه میدهد
------------------------------------------
مطالب قدیمی تر را از طریق آرشیو مطالب دنبال نمایید
-----------------------------------------
منتظر شنیدن نظرات شما هستم.
----------------------------------------
هرگونه کپی برداری با ذکر نام و لینک این سایت مجاز است.


مدیر وبلاگ : حسین محمدی
مطالب اخیر
پیوندهای روزانه
برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
کلیه حقوق این وبلاگ برای فـقـط چـند خـط .... محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو