تبلیغات
فـقـط چـند خـط .... - 10‌مكان‌ تاریخی پر‌بازدید دنیا در سال 2011
فـقـط چـند خـط ....
Www.Tourism.Mihanblog.Com
به فـقـط جـنـد خــط ... خوش آمدید. منتظر شنیدن نظرات و انتقادات شما هستیم


معیار درجه‌بندی رتبه‌های این فهرست براساس آمار رسمی افراد بازدیدكننده از آنها در سال گذشته میلادی است.

نكته‌ای كه در این فهرست به چشم می‌آید، نبودن نامی از ایران و آثار تاریخی آن میان سایر مناطق پرطرفدار تاریخی است كه این موضوع به‌رغم وجود سابقه بسیار كهن و آثار بسیار ارزشمند تاریخی در كشورمان است.

هیراپولیس /تركیه

این منطقه بسیار زیبا به الماس سفید تركیه شهرت دارد و در آن یك چشمه آب گرم قدیمی وجود دارد كه از دو هزار سال پیش تا امروز همواره مورد توجه گردشگران و مسافرانی بوده كه برای استراحت و تمدد اعصاب به این محل سفر می‌كردند.

این چشمه آب گرم امروزه نیز مورد استفاده مردم محلی و البته گردشگرانی است كه از اقصی نقاط دنیا به آن سفر می‌كنند.

شهر باستانی هیراپولیس كه یادگار دوره فرهنگی رومی ـ یونانی در آسیای صغیر است در این محل قرار دارد و همچنین به طور خاص و دقیقا در كنار چشمه بقایای معبد، سالن تئاتر و چشمه مقدسی از دوره رومی‌ها وجود دارد كه چشم‌اندازی تاریخی ـ باستانی به چشمه آب‌گرم می‌دهند.

در گوشه و كنار این شهر باستانی هنوز ستون‌های رومی به وفور دیده می‌شوند. براساس آمارهای رسمی ارائه شده توسط وزارت فرهنگ و گردشگری تركیه، سالانه یك میلیون و 600 هزار گردشگر از این شهر و چشمه آب‌گرم آن بازدید می‌كنند.


تئوتی هواكان ـ مكزیك

شاید نام این منطقه باستانی برای ما ایرانی‌ها خیلی شناخته شده نباشد، ولی جالب است بدانید سومین هرم بزرگ دنیا در این كشور آمریكایی قرار گرفته است.

هرم‌هایی كه به هرم خورشید و ماه مشهور ‌و بازمانده تمدنی بزرگ و قدرتمند در آمریكای مركزی هستند كه در فاصله قرن اول تا هفتم میلادی بنا شده‌اند.

در این محوطه باستانی غیر از این اهرام آمریكایی، معبد بزرگ و زیبایی قرار دارد كه متعلق به الهه مار مقدس در فرهنگ بومی این منطقه است.

تزئینات این معبد در نوع خود منحصر به فرد بوده و تعداد زیادی مجسمه و تصاویر باستانی در آن به چشم می‌خورد.

طبیعت زیبای منطقه در كنار آثار تاریخی منحصر به فرد آن سبب شده براساس گزارش‌های رسمی SIIMT Inteligencia de Mercados سالانه بیش از یك میلیون و 900 هزار گردشگر به این شهر باستانی سفر كنند.

شهر باستانی افسوس ـ تركیه

منطقه باستانی افسوس در تركیه بقایای یك شهر از دوران روم باستان است كه در زمان خود شهر بزرگی به شمار می‌رفته و اهمیت بالایی داشته است.

در این شهر بقایای راه‌های سنگفرش شده، كتابخانه‌ای عمومی و از همه مهم‌تر سالن تئاتری سنگی از دوران شكوه شهر به جای مانده كه گنجایش بیش از 2500 نفر را دارد.

این سالن تئاتر روباز، از سنگ تراشیده شده و برای ساخت آن از صخره‌ای بزرگ و سنگی استفاده كرده‌اند.

براساس آمار‌های ارائه شده توسط وزارت گردشگری و فرهنگ تركیه، سالانه بیش از دو‌میلیون گردشگر از این سایت باستانی دیدن می‌كنند و این موضوع در حالی است كه تا 35 سال پیش منطقه افسوس یك روستای كم‌جمعیت و بی‌اهمیت بود كه حتی بیشتر مردم تركیه از وجودش بی‌خبر بودند، ولی دولت تركیه با برنامه‌ریزی درازمدت توانست این روستای دور افتاده را به یكی از اصلی‌ترین جاذبه‌های تاریخی در دنیا تبدیل كرده و به این ترتیب افسوس در رتبه هشتم این فهرست قرار می‌گیرد.

آكروپولیس شهر آتن ـ یونان

معبد آكروپولیس را بسیاری از مردم دنیا به عنوان نماد تمدن یونان باستان می‌شناسند.

این معبد سنگی كه در ارتفاعات مشرف به شهر آتن قرار دارد یكی از اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین معابد یونان باستان به شمار می‌رفته و متعلق به الهه آتنا، حامی شهر آتن و الهه خرد و دانش است.

این معبد كامل‌ترین اثر به جای مانده از سبك كلاسیك یونان است و ستون‌ها و تزئینات زیبا و منحصر به فردی دارد.

در‌ كنار این تزئینات، این معبد باستانی از نظر داشتن تعداد زیادی مجسمه‌های سنگی نیز مشهور است.

اگرچه تعداد زیادی از این تزئینات و مجسمه‌ها در طول تاریخ طولانی ساخت این معبد در سال 500 پیش از میلاد تا روزگار معاصر، از بین رفته و بسیاری از آثار مربوط به آن نیز از جای اصلی خود منتقل شده و امروزه زینت‌بخش موزه‌های مختلفی در سراسر دنیاست.

براساس آمارهای مركز ملی گردشگری یونان، سالانه بیش از دو‌میلیون‌گردشگر از این اثر باستانی دیدن می‌كنند.

شهر پمپئی ـ ایتالیا

دیدن صحنه‌های واقعی و زندگی در جریان یك شهر باستانی امری كاملا غیرعادی و حتی غیرممكن محسوب می‌شود.

شاید به همین دلیل است كه براساس آمار اداره باستان‌شناسی ایتالیا سالانه 2.5 میلیون گردشگر به شهر پمپئی سفر می‌كنند تا بتوانند در خیابان‌های شهر روم باستان قدم زده و زندگی عادی مردم آن شهر را كه در یك لحظه ثابت مانده و متوقف شده است، از نزدیك ببینند.

شهر پمپئی و همه ساكنان آن در سال 79 میلادی یعنی چیزی حدود 2000 سال پیش بر اثر انفجار آتشفشان كوه وززو برای همیشه از صحنه روزگار حذف شدند.

ابتدا و در یك چشم به هم زدن همه مردم دو شهر پمپئی و هركولانیوم بر اثر استنشاق گاز‌های سمی جان سپرده و سپس لایه ضخیمی از خاكستر روی شهر و ساكنان آن را پوشاند تا در نهایت یك لایه از مواد مذاب آتشفشانی، شهر را زیر خود دفن كند.

قرن‌ها بعد وقتی باستان‌شناسان این شهر باستانی را كشف كردند، همه چیز به همان شكل اولیه حفظ شده بود، انسان‌ها در حال زندگی روزمره و انجام كارهای روزانه و حتی حیوانات در جای خود قرار داشتند و لایه‌های خاكستر و مواد مذاب همه چیز را بخوبی و مانند روز اول حفظ كرده بود.

در ششمین محوطه باستانی این فهرست شما می‌توانید نمونه‌های زیادی از مردم این شهر ازجمله نانوایی از روم باستان را كه در كنار تنورش جان سپرده یا زنی خانه دار را در حال دوختن لباس به همراه سگی در كنارش مشاهده كنید.

اهرام ثلاثه جیزه ـ مصر

اهرام مصر را تقریبا همه مردم دنیا می‌شناسند و از این گذشته این اهرام یكی از عجایب هفتگانه دنیای باستان به شمار می‌روند.

امروزه بقایای سه هرم بزرگ سنگی از روزگار مصر باستان با قدمتی حدود 4500 سال پیش در نزدیكی پایتخت كشور مصر، یعنی شهر قاهره قرار دارند.

اهرام سه‌گانه مصر و مجسمه ابوالهول را می‌توان اصلی‌ترین نماد مصر دانست.

مصریان باستان اعتقاد داشتند پس از مرگ، روح به جسد بازگشته و دوباره امكان زندگی پیدا می‌كند.

به همین دلیل تلاش می‌كردند با مومیایی كردن و حفظ اجساد، آنها را برای زندگی دوباره حفظ كنند. اهرام مصر هم در واقع آرامگاه و محل نگهداری مومیایی سه‌نفر از فراعنه مصر است كه هنوز دقیقا مشخص نشده چگونه مردم مصر باستان توانسته‌اند آن را با این اندازه از دقت و عظمت طراحی كرده و بسازند.

براساس آمار اداره گردشگری دولت مصر (البته پیش از اتفاقات سیاسی این كشور) سالانه بیش از چهار‌میلیون گردشگر تنها برای دیدن اهرام سه‌گانه به این منطقه سفر می‌كنند.

ارتش سفالین ـ چین

سال 1974 در منطقه ژی آن كشور چین، مقبره یكی از پادشاهان باستانی این كشور به نام چین شی خوانگ دی كشف شد كه در آن 700 مجسمه سفالین از سربازان و فرماندهان و ژنرال‌های ارتش چین همراه اسب و سایر ادوات تجهیزات جنگی با ابعاد طبیعی قرار داشتند.

این امپراتور همان كسی است كه دیوار چین را نیز به فرمان وی ساخته‌اند.

‌سال مرگ چین شی خوانگ دی سال 209 یا 210 قبل‌از میلاد ذكر شده و احتمالا وی اعتقاد داشت این ارتش سفالین در دنیای پس از مرگ زنده شده و وی خواهد توانست از آن استفاده كند.

به اعتقاد باستان شناسان مجموعه مقبره چین شی خوانگ دی مدلی كوچك از قصر وی بوده، زیرا این مقبره عجیب و غریب شامل تعداد زیادی اتاق، تالار، اسطبل، دروازه و سایر سازه‌های مورد استفاده در یك قصر است.

متون تاریخی ذكر می‌كنند بیش از 700 هزار كارگر برای ساخت این مجموعه به صورت مستمر كار كرده‌اند.

‌‌براساس آمارهای رسمی دولت چین، سالانه 4.5 میلیون نفر از این محوطه باستانی دیدن می‌كنند.

میدان رم باستان ـ ایتالیا

هنگامی‌كه اتوبوس‌های گردشگری، گردشگران را برای دیدن این منطقه می‌برند، اولین عكس‌العمل گردشگران وقتی با منظره این میدان روبه‌رو می‌شوند سردادن فریادی از سر شگفتی است.

این میدان باستانی كه در پایتخت ایتالیا قرار دارد برای مدت 1200 سال یعنی از قرن پنجم پیش از میلاد تا قرن هفتم میلادی، مركز تجمعات و اصلی‌ترین مركز مردم روم به شمار می‌رفت.

بقایای معبد مقدس و ده‌ها ستون و پایه و تزئینات با شكوه آنها بهترین نمونه باقی مانده از معماری روم باستان در ایتالیا به شمار می‌رود و براساس آمار ارائه شده در مطبوعات ایتالیا، سالانه بیش از پنج‌میلیون و یكصد هزار گردشگر به دیدن این منطقه می‌آیند.

كالاسیوم روم باستان ـ ایتالیا

كالاسیوم را نماد شهر روم و امپراتوری روم باستان می‌دانند.

این بنای بزرگ تاریخی كه یك سالن تئاتر و گردهمایی بزرگ محسوب می‌شد سال 80 میلادی ساخته شده و گردهمایی‌های مردم این شهر و بیشتر نمایش‌های روم باستان، نبردهای گلادیاتورها و جنگ‌های تن به تن بردگان و حیوانات وحشی مانند شیر و ببر و پلنگ در آن انجام می‌شد.

ظرفیت این آمفی تئاتر بیش از 50 هزار نفر بوده كه خود نشان از اهمیت و عظمت این ساختمان دارد.

موقعیت قرار گرفتن كالاسیوم در شهر روم و همچنین پیشینه تاریخی و بناهای باقیمانده در آن سبب شده به گزارش خبرگزاری آنسای ایتالیا سالانه نزدیك به هفت‌میلیون گردشگر به دیدن این بنای تاریخی رفته و از این راه سود سرشاری عاید دولت ایتالیا شود.

دیوار بزرگ چین

دیوار چین شهرتی بین‌المللی دارد و به گفته دیگر، بزرگ‌ترین سازه دست‌ساز در طول تاریخ بشر نیز به حساب می‌آید.

طول دیوار چین بیش از پنج‌هزار و‌500 مایل است كه در دوره چین شی خوانگ دی یعنی همان پادشاهی كه ارتش سفالین وی در شماره چهار این فهرست معرفی شده، ساخته شده است.

روایت است میلیون‌ها برده جان خود را برای ساخت این دیوار فدا كردند.

دلیل ساخته شدن این دیوار جلوگیری از هجوم اقوام و طوایف وحشی و نیمه‌وحشی از آسیای مركزی و مغولستان به چین بوده كه همواره مشكلات بسیاری برای حاكمان چین ایجاد می‌كرد زیرا این طوایف دارای شهر و قلمرو نبوده و در بیابان‌ها سرگردان بوده و هر از گاهی به شهرهای چین حمله‌ور می‌شدند.

به هر روی حاصل زحمات این میلیون‌ها كارگر گمنام امروزه پربازدیدترین اثر تاریخی در سراسر دنیا به شمار می‌رود و براساس آمار رسمی اداره گردشگری چین، سالانه بیش از ده‌میلیون گردشگر برای دیدن این اثر شگفت‌انگیز به این منطقه سفر می‌كنند.


منبع : +

نوع مطلب : گردشگری، 
برچسب ها : 10‌مكان‌ تاریخی پر‌بازدید دنیا در سال 2011،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 1391/04/21 01:10
پس اسم وطنم کجاست واقعا انقدر بدبخت شدیم 2500 سال قدمت یعنی هیچی یعنی کشک یعنی ما نباید جزو این ده کشور باشیم؟؟؟؟؟؟؟ چو ناکس به ده کد خدایی کند
کشاورز باید گدایی کند
سه شنبه 1391/04/20 23:28
جای تاسف داره . گاهی اوقات فکر میکنم یک احمق هستم چون فقط یاد گرفتیم شعار بدیم و شعار بشنویم . اما در عمل هیچ اتفاقی نمیفته . آثار باستانی و میراث فرهنگیمون داره زیر برف و بوران فرسایش پیدا میکنه و از بین میره . اونوقت یک تیکه از همین آثار توی موزه های خارج از کشور توی جداره های شیشه ای و محفظه های مخصوص نگهداری میشه .یه مثل انگلیسی میگه به مرور زمان ملت ها شبیه دولت هایشان می شوند .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


وب نوشت حسین محمدی یزدی
دارای کاردانی جهانگردی و مدیریت دفاتر هواپیمایی از کاشان
و دانشجوی مدیریت گردشگری واحد صنایع دستی قم.و جمعی از
دانشجویان همکلاس و هم رشته ایی
-------------------------------------------
در این وب نوشت هر چیز مفید و جذاب از هر جا و فقط در چند خط ارائه میشود.
------------------------------------------
در قسمت پیوندها سعی شده تا سایت های کاربردی گردشگری و مورد نیاز روزانه قرار داده شود که هر هفته تکمیل تر و به روز تر خواهد شد..
------------------------------------------
این وبلاگ هیچ ارتباطی با دانشگاه و یا کسی نداشته و آزادانه موارد مورد نظر خود را ارائه میدهد
------------------------------------------
مطالب قدیمی تر را از طریق آرشیو مطالب دنبال نمایید
-----------------------------------------
منتظر شنیدن نظرات شما هستم.
----------------------------------------
هرگونه کپی برداری با ذکر نام و لینک این سایت مجاز است.


مدیر وبلاگ : حسین محمدی
مطالب اخیر
پیوندهای روزانه
برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
کلیه حقوق این وبلاگ برای فـقـط چـند خـط .... محفوظ است